19 Mayıs 2019 Pazar

Malatya'da Gezilecek Yerler - Malatya Turistik ve Tarihi Yerleri

Malatya'da Gezilecek Yerler - Malatya Turistik ve Tarihi Yerleri

Gezip görülecek o kadar çok yer var ki Malatya'da; Doğal güzellikleriyle, tarihi yerleriyle, müzeleriyle, mesire yerleriyle gezilmesi gereken birçok yer mevcut. Malatya ile ilgili yazdığımız tüm yazılar için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.
https://www.gezgininkalemi.com/p/malatya-seyahat-notlar.html

Gezginin Kalemi
www.gezgininkalemi.com

Cam Seyir Terası - Levent Vadisi Cam Seyir Terası - Akçadağ
Tarihi Milyonlarca yıl öncesine dayanan doğal ve muhteşem bir vadi. Malatya'nın Turistik yerlerinden birisi. Cam tabanlı seyir terasının da bulunduğu, Kanyonun en güzel noktalarından biri, doğal güzellikleri ile eşsiz bir manzaraya sahip huzurlu bir yer. Yazının devamı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.


Günpınar Şelalesi - Darende
Günpınar Şelalesi Malatya'nın Darende İlçesinde bulunmaktadır, buz gibi suyu olan bu doğal şelale Malatya'ya gelenlerin ziyaret ettiği yerlerden biri. Yazının devamı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.


Somuncu Baba Camii - Darende
Somuncu Baba Camii Malatya'nın Darende İlçesindedir. Malatya'da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Yazının devamı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.


Karakaya Baraj Gölü
Gün batışının eşsiz renklerini, sonbaharla birleşen muhteşem manzarasını ve doğasını anlatmak imkansız. Yazının devamı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.


Sultansuyu Baraj Gölü
Sultansuyu Çayı üzerine kurulmuş bir baraj olan Sultansuyu Barajı, Malatya'nın Akçadağ İlçesinde yer almaktadır. Şehre fazla uzak olmayan bu baraj gölü çevresinde piknik alanları var, doğa ile iç içe güzel vakit geçirilebilecek bir yer. Yazının devamı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.


Arslantepe Höyüğü - Arslantepe Ören Yeri
Arslantepe Höyüğü, Malatya'nın Battalgazi İlçesinde bulunmaktadır. Tarihi M.Ö. 5 binli yıllara dayanan yüzyıllarca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehrin günümüze ulaşabilen kalıntıları mevcut. Yazının devamı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.


Yeni Camii (Hacı Yusuf Taş Camii) - Malatya
Yeni Camii (Hacı Yusuf Taş Camii) Malatya Şehir Merkezi'nde bulunmaktadır. Görülmesi gereken yerlerden biri. Yazının devamı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.


Mişmiş Park - Pınarbaşı Mesire Yeri
Mişmiş Park - Pınarbaşı Mesire Yeri, Malatya'nın Battalgazi İlçesinde bulunmaktadır. Park ve göl çevresinde çeşitli piknik alanları mevcut. Tabiatın içinde şehre çok yakın bir yer. Malatya'ya geldiyseniz, doğada biraz vakit geçirmek isterseniz burayı görmelisiniz. Yazının devamı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.


Ulu Camii - Battalgazi
Ulu Cami, Malatya'nın, Battalgazi ilçesinde bulunmaktadır. Yazının devamı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.


Malatya Beşkonaklar Etnoğrafya Müzesi
Malatya Beşkonaklar Etnoğrafya Müzesi, Malatya Şehir Merkezinde bulunmakta. Halkın, geçmişte kullandığı eşyalar, araç ve gereçler burada yer alıyor. Geleneksel kıyafetler ise, mankenler üzerinde sergileniyor. Yazının devamı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.


Malatya Kültür Evi Müzesi
Malatya Kültür Evi Müzesi, Malatya Şehir Merkezinde yer alan Sanat Sokağında bulunmakta, Müzede Balmumu Heykeller mevcut. Yazının devamı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.


Tahtalı Hamam Müzesi
Tahtalı Hamamı Müzesi Malatya Şehir Merkezinde Tahtalı Minare Camii yanında yer almaktadır. Gezilmesi gereken tarihi yerlerden biri de burasıdır. Yazının devamı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.


Radyo ve Gramofon Müzesi
Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde bulunan Radyo ve Gramofon Müzesini ziyaret ettik. Müzede birçok radyo ve gramofon, tarihsel gelişimine göre sıralanmış bölümlerde sergilenmekte kesinlikle gezilmesi gereken yerlerden biri. Yazının devamı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Gezginin Kalemi
www.gezgininkalemi.com