1 Mayıs 2019 Çarşamba

Amasya'da Gezilecek Yerler - Amasya Turistik ve Tarihi Yerleri

Amasya'da Gezilecek Yerler - Amasya Turistik ve Tarihi Yerleri

   Şehzadeler şehri olarak da anılan Amasya, aynı zamanda Ferhat ve Şirin efsanevi hikayesinin geçtiği şehir. Milattan Önce binlerce yıl öncesine uzanan tarihi ile birçok medeniyetin izlerini taşıyan bu yerde çok sayıda gezilecek yer var. İşte bizim de gidip gördüğümüz, gezip görülecek yerlerden bazıları;

Gezginin Kalemi
www.gezgininkalemi.com

Kral Kaya Mezarları (Kral Mezarları) - Amasya
Kral Kaya Mezarları, Amasya'da Harşena Dağında bulunmakta, kalker kayalara oyulmuş, M.Ö. yaşamış Pontus Krallarına ait anıt mezarlardır. Yazının devamı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.


Yeşilırmak Nehri - Amasya
Yeşilırmak nehri, Sivas'ın kuzeyinde doğup, batı yönünde akar ve birçok akarsu ile birleşerek Karadeniz'e dökülür. Biz de Amasya'da Yeşilırmak'ın şehir merkezinden geçip giderken oluşturduğu, muhteşem manzarasını seyrettik. Yazının devamı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.


Burmalı Minare Camii - Amasya
Amasya'da görülmesi gereken yerlerden biri de Burmalı Minare Cami. Yazının devamı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.


Mehmet Paşa Camii - Amasya
Sade bir mimariye sahip olan bu caminin içerisinde ise mermer işçiliğinin en güzel örneklerinden biri bulunmakta. Amasya'da görülmesi gereken yerlerden biri de Mehmet Paşa Camisidir. Yazının devamı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.


Amasya Kalesi ve Harşena Dağı
 Amasya Kalesi, Harşena Dağı üzerinde bulunmaktadır, Harşena Kalesi olarak da bilinmekte. Yazının devamı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Ve daha gidemediğimiz birçok yer bulunmakta, bir dahaki sefere daha çok yer gezebilmek umuduyla buradan ayrılıyor ve seyahatlerimize devam ediyoruz.

Gezginin Kalemi
www.gezgininkalemi.com